Seyyanen zam. Emekli ve asgari ücret zammında son durum

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan enflasyon sunumunda yıl sonu enflasyonda tahminlerini yüzde 38‘e yükseltmişti.

Bu da temmuz ayında zam bekleyen emeklilerin de hesabında oynamaya sebep oldu. Beklentilerdeki oranların gerçekleşmesi durumunda emekli ve memur maaşlarında yeni zam oranları ne olacağı merak konusu oldu.

Emekliler temmuz ayında yapılacak 6 aylık zam oranını merak ederken Merkez Bankası enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36’dan yüzde 38’e çıkardı.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan zamların hesaplanmasında etkisi olan mayıs ayı enflasyonu için de, “Enflasyonda zirveyi Mayıs ayında göreceğiz, bu çok net. Enflasyonda zirvenin yüzde 75-76 civarında olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

4 AYLIK ENFLASYON FARKI NE OLACAK?

Nisan ayı enflasyonu sonrası SSK ve Bağ-Kur emekli zammı 4 aylık rakamı yüzde 18,72 olarak kesinleşince memur ve memur emeklileri için 4 aylık enflasyon farkı ise yüzde 3,23 olarak tanımlandı.

Toplu sözleşme ve enflasyon farkı dahil memur zammı 13,56‘ya çıktı. Geriye ise sadece 2 veri kalmış oldu.

Karahan‘ın sunumun ardından zam tablosu güncellendi. İşte SSK, Bağkur ve memur emeklisini bekleyen olası zam tahminleri…

Ekonomist Muhammet Bayram, Merkez Bankası’nın enflasyon raporuyla ilgili, “MB, enflasyon tahminini yükseltti. Sene sonu enflasyon tahmini yüzde 36’dan yüzde 38’e yükseltildi. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in enflasyonla ilgili bir açıklaması olmuştu. Enflasyonda sene sonunda psikolojik sınırın yüzde 40 olduğuna dair” ifadelerini kullandı.

Bayram ayrıca açıklamalarında şunlara da değindi:

Fiyatların artışı artık halk nezdinde de satıcılar nezdinde de normal karşılanıyor. Eğer biz bu beklentiyi kırabilirsek ve enflasyon beklentileri çapalanırsa yani sabitlenirse ancak o zaman sonra enflasyonla mücadelede daha etkin adımlar atılabilir.

ENFLASYON ARTMAYACAK ALGISI

“Hem vatandaşta hem de işletmelerde artık enflasyon artmayacak algısı oluşmalı ki memurlara, emeklilere yapılacak artışlar bir şey ifade edebilsin. Bu noktadan bakacak olursak ilk 4 aylık enflasyon oranı zaten belli oldu, yüzde 18.72.”

“REFAH PAYI BEKLENTİSİ İÇERİSİNDEYİZ”

“Mayıs ve haziran ayında enflasyon oranları gelecek. Burada yüzde 3’er enflasyon gelirse eğer ilk altı aylık enflasyon farkı yüzde 25 olarak ortaya çıkacak. SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon farkıyla zam alacaklar. Burada geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi bir kısmi bir refah payı artışı beklentisi içerisindeyiz.”

“TÜİK’in oluşturduğu sepetle vatandaşın sepeti aynı değil. Gittiğinde markette alacağı şeyler, harcamaları belli. Aslında o kalem ürünlere gelen zamlar vatandaşın enflasyonu diyebiliriz. O yüzde refah payı artışı gerekli. Yüzde 30’luk bir artış bekliyorum. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da bu yıl Emekliler Yılı ilan edildi.”

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNİN ZAMMI NE OLACAK?

“Memur emeklilerinde durum farklı. Memur emeklileri memurlarla birlikte toplu sözleşme zammından kaynaklı 5 puanlık bir erimeleri söz konusu oldu. Temmuzdaki toplu sözleşme farkı yüzde 10. 5 puanlık bir kayıp var. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 25 zam alırken memur emeklileri yüzde 20 alabilir.

Emekliler arasındaki oranın eşitleneceğine inanıyorum. Sene sonu itibariyle rutine dönecektir. Bunun yanında memurlarda da yine yüzde 20’lik zam söz konusu olacaktır. Memurlara ekstra refah payı artışı olur mu? Ben memurlara refah payı artışı olacağını düşünmüyorum. Seyyanen zam sözü verilmişti ve yerine getirilmişti.”

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILACAK MI?

“Seyyanen zam sonrası maaşları yeterli olmasa da memura yapılan zam özel sektörde dengeyi bozdu. Asgari ücrete bir artış olmayacağı açıklandı. Asgari ücrete zam yapılmalı… Özel sektör bu dinamiği ayarlayacaktır.”

Yıllık enflasyona göre de zam oranları şöyle şekillenecek:

MAYIS’TA YILLIK TÜFE YÜZDE 75 OLURSA 5 AYLIK VERİLER

– Enflasyon: % 22.41
– SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranı:
% 22.41
– Memurlar ve memur emeklileri enflasyon farkı: % 6.44
– Memurlar ve memur emeklileri zam oranı:
% 17.09

6 AYLIK VERİLER

– Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre Haziran enflasyonu: % 2.54
– SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranı:
% 25.52
– Memurlar ve memur emeklileri enflasyon farkı: % 9.15
– Memurlar ve memur emeklileri zam oranı:
% 20.06

MAYIS’TA YILLIK TÜFE YÜZDE 76 OLURSA 5 AYLIK VERİLER

– Enflasyon: % 23.11
– SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranı:
% 23.11
– Memurlar ve memur emeklileri enflasyon farkı: % 7.05
– Memurlar ve memur emeklileri zam oranı:
% 17.76

6 AYLIK VERİLER

– Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre Haziran enflasyonu: % 2.54
– SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranı:
% 26.24
– Memurlar ve memur emeklileri enflasyon farkı: % 9.77
– Memurlar ve memur emeklileri zam oranı:
% 20.75

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir