Rusya birlikleri, Nijer’de ABD askerlerinin konuşlu olduğu hava üssüne girdi

Askerin Temmuz 2023’te yönetime el koyduğu Batı Afrika ülkesi Nijer’de ABD askerlerinin konuşlu olduğu bir hava üssüne, Rusya birliklerinin girdiği açıklandı. Nijer’deki cunta, ülkedeki yaklaşık 1000 ABD askeri personelinin Nijer’den çekilmesine karar vermişti.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, kimliğinin gizli kalması koşuluyla Reuters haber ajansına açıklamada bulunan üst düzey ABD’li bir savunma yetkilisi, hava üssündeki Rusya birliklerinin ‘ABD güçlerinin arasına karışmadığını’ ve Hava Üssü 101’de ayrı bir hangarı kullandığını belirtti. Söz konusu hangarın, başkent Niamey’deki Diori Hamani Uluslararası Havalimanı’nın hemen yanında yer aldığı hatırlatıldı.

‘ABD 60 RUS ASKERİNİN GELECEĞİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ’

Yetkili, Nijer’deki söz konusu durumun ‘harika olmadığını ancak kısa vadede yönetilebilir olduğunu’ söyledi. Washington’daki Nijer ve Rusya diplomatik temsilcilikleri konuyla ilgili yorum taleplerine hemen yanıt vermezken, ABD’li yetkili, Nijerli yetkililerin ABD’deki Joe Biden yönetimine yaklaşık 60 Rus askeri personelinin Nijer’de olacağı bilgisini verdiğini belirtti. ABD’li yetkili, bu sayıyı teyit edemediğini kaydetti.

Nijer’deki askeri darbenin ardından, ABD, ülkedeki bazı askeri güçlerini Hava Üssü 101’den Agadez kentindeki Hava Üssü 201’e göndermişti. Bazı ABD askeri güçlerinin ayrıldığı Hava Üssü 101’de herhangi bir ABD askeri ekipmanının bulunup bulunmadığı ise netlik kazanmadı.

‘ÜLTİMATOM DEĞİLDİ AMA…’

Mart ayının ortalarında, bazı üst düzey ABD’li yetkililerin Rusya güçlerinin ülkeye gelecek olması ve İran’ın uranyum da dahil olmak üzere ülkedeki ‘ham maddelerin peşinde olduğu’ haberleri konusunda endişelerini dile getirmiş, Nijer’deki cunta da bunun üzerine ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi talimatını vermişti. Reuters’a konuşan ABD’li yetkiliye göre, ‘ABD’nin Nijerli yetkililere olan mesajı bir ültimatom olmasa da Amerikan güçlerinin Rus güçleriyle bir üste olamayacağı net bir şekilde ifade edildi’.

“Bunu iyi karşılamadılar” diyen ABD’li yetkili, Nijer’deki ABD birliklerinin geleceği hakkında herhangi bir karar alınmadığını ancak planın Almanya’daki ABD Afrika Komutanlığı’nın ana üslerine dönmeleri şeklinde olduğunu belirtti. ABD, Nijer’deki birliklerin profesyonel ve sorumlu bir şekilde geri çekilmesini sağlamak üzere üst düzey bir komutan gönderdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir