Batshuayi yeterli değildi ve gitti

Fenerbahçe, Süper Lig’deki 10 yıllık şampiyonluk hasretine 2024-2025 sezonunda son verebilecek mi?
Yaklaşan yeni sezon öncesi belki de en çok bu sorunun cevabı merak ediliyor. Medyada belki de en fazla bu konu hakkında yorum yapılıyor…
Jose Mourinho’yu 2 yıllık sözleşmeyle göreve getiren Başkan Ali Koç, Aziz Yıldırım’a üstünlük sağladığı genel kurul öncesi, “Öyle bir takım kuracağız ki, benim size şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak” demişti. Geride kalan 6 yılda bir kez Türkiye Kupası kazanabilen Başkan Koç’un, Mourinho ve Sportif Direktör Mario Branco ile çok güçlü bir kadro oluşturacağını düşünüyorum. Zaten başka şansı da yok. Hem camiaya geri adım atamayacağı çok net bir söz verdi hem de şampiyonluğun bu kez olmazsa olmaz olduğunu gayet iyi biliyor…
EURO 2024, 14 Temmuz Pazar günü oynanacak final maçıyla bitecek. 18 Temmuz Perşembe günü ise Türkiye Futbol Federasyonu’nda olağanüstü genel kurul yapılacak. Bir hayli yıpranan ve birçok kulüp tarafından, “istenmeyen adam” ilan edilen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, A Milli Takım’ın turnuvada elde edeceği sonuca göre aday olup, olmayacağına karar verecek gibi görünüyor. Milliler son 8’e kalır veya daha iyi bir netice alırsa Büyükekşi aday olur. Aksi halde büyük olasılıkla kaybedeceği seçime girmez. Zaten girse de koltuğunu koruması bence mümkün olmaz.
Bana göre 18 Temmuz’da TFF’deki Mehmet Büyükekşi dönemi kapanacak. TFF’nin yeni başkanı yüksek ihtimalle Servet Yardımcı olacak.
TFF’de bu yönde bir değişim yaşanırsa Jose Mourinho’yu göreve getiren Fenerbahçe’nin arkasına aldığı rüzgar şiddetini artırır. Büyükekşi ile birlikte Yusuf Günay’ın da Riva’yı terk etmesi, Fenerbahçe için çok önemli bir moral ve motivasyon unsuru oluşturur. Yusuf Günay böylece Galatasaray maçlarına çok daha rahat ve kılık değiştirmeden gitme fırsatı da yakalar!..
Hal böyleyken, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, teknik direktör Jose Mourinho ve Mario Branco’nun, taraftarlara vadedilen şampiyonluk için kusursuz bir kadro mühendisliği yapmaları gerekiyor. Bu noktada transfer edilecek oyuncular kadar gönderilecek oyuncular şampiyonluğun kaderini belirleyecektir.
TFF yönetimlerini ve hakemleri bir kenara ayırırsak, son 10 sezonda sportif olarak Fenerbahçe’nin başına ne geldiyse iyi oyunculardan geldi. Evet yanlış okumadınız; Fenerbahçe’nin başına ne geldiyse iyi oyuncular yüzünden geldi.
İzah edelim…
Fenerbahçe büyük bir kulüp değil. Fenerbahçe çok büyük bir kulüp. Dolayısıyla Fenerbahçe’nin kadrosu iyi oyunculardan değil, çok iyi oyunculardan oluşturulmalıdır. Kadrodaki bir tek oyuncunun bile performansı, yeterliliği ve kalitesi tartışılmamalıdır.
Ancak mevcut kadroya baktığımızda Fenerbahçe için yeterli olmayan çok sayıda oyuncu görüyoruz. Bu noktada size Advocaat’ın sözlerini hatırlatmak isterim. Hollandalı hoca, “Fenerbahçe gibi üst düzey bir kulüp, bazı oyunculara karşı açık olmalı. Sen yeterince iyi değilsin, gitmelisin, demeli. Planlama bu şekilde yapılmazsa önümüzdeki sezonlarda da başarı gelmez” demişti.
Advocaat bu açıklamayı 2017 yılında yapmıştı. Ancak deneyimli teknik adamın tarihi uyarıları yönetimler tarafından yeterince dikkate alınmadı ve Fenerbahçe son 7 yılda hep 10 üzerinden 6’lık 7’lik kadrolar oluşturdu veya yanlış teknik direktörlerle çalıştı.
Jose Mourinho için sanırım kimse yanlış teknik direktör diyemez. Öyleyse geriye kadro mühendisliği kalıyor. Fred, Tadic, Djiku, Szymanski ve Dzeko profilinde ihtiyaca en uygun A kalite oyuncuların transfer edilmesi ve Fenerbahçe için yetersiz olan oyuncuların birer birer gönderilmesi gerekiyor.
Mourinho kısa süre içinde hem kadrosunda görmek istediği hem de takımdaki yetersiz oyuncuların listesini yönetime teslim edecektir. Başkan Ali Koç ve futboldan sorumlu yöneticiler bu noktada geçmiş yılların aksine çok hızlı hareket ederek, Mourinho’nun tüm taleplerini yerine getirmek zorundadır.
Sözleşmesi biten yedek forvet Batshuayi’nin takımdan ayrılmasına gelirsek…
Galatasaray’a gitmiş olsa da 3 yıllık maliyeti 10 milyon euroyu aşan Batshuayi ile yolların ayrılması, daha iyisini bulup getirmek koşuluyla bana göre Fenerbahçe adına yerinde bir adım olmuştur. Zira dünyada Marsilya dışında Batshuayi’yi transfer edip de pişman olmamış bir kulüp yoktur…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir